Jak urządzić małą sypialnię

Wielu z nas urządza swoje mieszkanie w głowie na długo przed tym, kiedy otrzyma klucze do swoich wymarzonych czterech kątów. Kiedy jednak nadchodzi upragniony moment, w którym możemy meblować pokoje, często stajemy pod przysłowiową ścianą, ponieważ zaplanowanego projektu nie można zrealizować.

Jeśli Wasza sypialnia jest mała, nieustawna lub posiada skośne ściany, ważne jest aby maksymalnie wykorzystać każdy jej metr kwadratowy oraz zastosować kilka trików, które powiększą ją optycznie. Czy wiesz jak urządzić małą sypialnię?

Łóżko

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni i decyzję o rozlokowaniu pozostałych elementów sypialni można uzależnić właśnie od niego. Przy małym metrażu warto zdecydować się na mniejsze łóżko np. o wymiarach 140 x 200 cm. Będzie wystarczająco wygodne dla dwóch osób i nie zabierze cennej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się łóżka tapicerowane np. Daisy, które posiada funkcjonalną półeczkę lub kontynentalne Family z niskim i niewielkim wezgłowiem, które nie zaburzy równowagi proporcjonalnej w małej sypialni.

Meble

Małą przestrzeń należy wypełnić jak najefektywniej, dlatego warto pomyśleć o różnego rodzaju szafkach, półeczkach, a także otomanie, czyli skrzyni na pościel, którą można umieścić pod łóżkiem lub w jego „nogach”. Doskonale sprawdzą się również małe stoliczki nocne, dzięki którym możesz mieć wszystko co jest Ci potrzebne przed snem pod ręką. Meble powinny być lekkiej konstrukcji, sprytnie wykonane, posiadać jak największą ilość szuflad oraz skrytek, a także możliwości składania, rozsuwania i przesuwania. Dobrym pomysłem w małej sypialni jest także zabudowana i zrobiona na zamówienie szafa na całą ścianę. Pomieścisz w niej wszystko (łącznie z odkurzaczem, deską do prasowania, czy suszarką do bielizny)!

Kolorystyka, oświetlenie i dodatki

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory; pastele, beże, szarości oraz oczywiście biel. Lustro optycznie powiększy Twoją sypialnię, a punktowe oświetlenie podkreśli to co najważniejsze oraz wprowadzi ciepły i intymny klimat. Ogranicz dodatki, duża ilość bibelotów może „zaśmiecić” wystrój oraz zaburzyć harmonię. Wystarczy, że na ścianach powiesisz obrazy lub zdjęcia w delikatnych ramach, zainwestujesz w lampki nocne, a książki ułożysz na półkach zawieszonych na ścianach. Zeszytów, przedmiotów biurowych, kosmetyków czy biżuterii, nie trzymaj na wierzchu, schowaj je do wiklinowych koszyczków lub trzymaj je w szufladach.